To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

   DUYGULAR -1
DUYGULARINIZI BASTIRMAYIN

ONLARI BASTIRDIKÇA KONTROL EDEBİLECEĞİNİZ DUYGULARDAN, SİZİ KONTROL EDENLERE DÖNÜŞÜRLER..

Gözyaşları güçsüzlüktür, imrenme yıkıcıdır ve kızgınlık yanlıştır. Neredeyse hiçbir şey hissetmemeliyiz gibi. Bütün hayatımızı duygularımızı gizleyerek geçiriyoruz, gerçek hislerimizi saklayarak. Sonra da neden bu kadar stresli, kaygılı ve depresyonda olduğumuzu merak ediyoruz. Sadece onları serbest bıraksak ne olur? Hissettiğimiz bütün duygulara direnmeyi ve onlardan utanmayı bıraksak? Ya hissetmenin yanlış olduğu duygular aslında tamamen doğalsa?

5 tane doğal duygu var ve onları anlamak için bir haritaya ihtiyacımız var.

Keder.. İstemesen de hoşça kal demene izin veren şey. İfade etmenin çok doğal olduğu bir duygu. Ama keder bastırıldığında depresyona dönüşür. Sen kederi kontrol edersin depresyon seni kontrol eder.

Kızgınlık.. Hayatta kalmamız için gerekli olan ve koruyucu ilkel içgüdü. İfade etmenin çok doğal olduğu bir duygu. Ve asla biri için zarar verici ya da tehditkar olmak zorunda değil. Ama kızgınlık bastırılırsa hiddete dönüşür. Sen kızgınlığı kontrol edebilirsin hiddet seni kontrol eder.

İmrenme.. Başarılı birini gördüğümüzde bize ilham veren şey. Ve bizi en yükseğe tırmanmaya ve olabileceğimizin en iyisi olmaya sevk eden şey. İfade etmenin çok kolay olduğu bir duygu. Ama imrenme bastırılırsa kıskançlığa dönüşür. Sen imrenmeyi kontrol edebilirsin kıskançlık seni kontrol eder.

Bütün bu duygular korkudan kaynaklanır.. hissetmenin çok doğal olduğu bir duygu. Korkularımız, bizi koruyan içgüdülerimiz, yüzleşmeye ve ifade edilmeye ihtiyaç duyulan. Korku bizim en yüce duygumuz olan sevginin bir ifadesi.

Çözüm hissetmeyi durdurmak değil. O başlangıç..