To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

   DUYGULAR -2
DUYGULAR NEDİR VE NASIL İŞLER?

Duygular çoğu kez korkulan ve kaçınılan şeylerdir çünkü onlar acı vericidirler.. Öyleyse neden duygulara odaklanıyoruz?

Çünkü duygular size önemli bilgiler sağlarlar. Ve işlerin yolunda gidip gitmediğini söylerler. Önemli durumlar karşısında etkili ve otomatik tepkiler vermenizi sağlayarak sizin hayatta kalmanıza yardım ederler. Diğer insanlarla, hayatın beklentileri ve zorunlulukları ile ilişki kurmanıza yardım eder. Duygular neye ihtiyacınız olduğunu size söylerler…

Neye ihtiyacınız olduğunu bildiğinizde, bu ihtiyaçları karşılamak için gereken adımları atabilirsiniz. Duygular aynı zamanda sizin ne hissettiğinizi de iletirler.

Duygusal tepkilerinizi edindiğiniz deneyimler yoluyla öğrendiniz. Tüm olumsuz deneyimleriniz içinizde büyük, karanlık ve korkutucu bir duyguya dönüşebilir,karanlık gölgeniz.. Bu tepkilerinizin çoğunu çok uzun zaman önce öğrendiniz. Bu yüzden karanlık gölgeniz bazen geçmişte sizi inciten bir kişiye benzeyecektir. Ancak duygusal tepkileriniz ve deneyimleriniz her an değişebilir ve farklılaşabilir. Ama nasıl ?

 

Öncelikle duygularınızın ne olduğu hakkında bir şeyler bilmelisiniz…

Birbirinden farklı bazı temel duygularınız vardır; bunların bazıları sizi harekete geçirir ve bazıları da sizi sakinleştirir. Bunlar utanç, korku, üzüntü, öfke, tiksinme, mutluluk, şaşırma/ilgi. Hoşnut edici duygulara nazaran nahoş duygularınız daha fazladır. Bu sizin çoğu kez oldukça acı çekeceğiniz anlamına gelir. Ancak bu durum nahoş duyguların sizin hayatta kalmanıza yardımcı olmasından kaynaklanır. Eğer onlarla savaşacak olursanız duygular daha nahoş hale gelme eğilimindedir. Eğer onların orda olmalarına izin verirseniz, nahoşlukları azalır.

Birbirinden farklı pek çok duyguyu yaşayabilir ve sergileyebilirsiniz. Tıpkı umutsuz hissetmek gibi.. tedirgin.. gergin.. heyecanli.. yalnız.. mahcup.. kuşku dolu.. içine kapanık ve daha pek çoğu… Bu duyguların tamamı sizin temel duygularınızdan ortaya çıkmaktadır. Örneğin kuşkucu hissetmek korkudan kaynaklanır. Ve yalnız hissetmek üzüntüden kaynaklanır. Ve sonra iş karmaşıklaşır.

Duygular size ve çevrenizdekilere her zaman doğru bilgileri sağlamaz. Bazen istediklerinizi elde etmek için duygularınızı farklı gösterirsiniz. Diğer zamanlarda da ‘gerçek’ duygularınızı diğer duygularla gizlersiniz. Eğer böyle davranırsanız; gerçekte üzgün hissederken ve ihtiyacınız şefkat ve rahatlama ise; bunun yerine gergin tepkiler vererek insanları kendinizden uzaklaştırırsınız. Eğer siz ya da etrafınızdaki birisi destekleyici, sakin ve anlama konusunda istekli ise; üzgün olduğunuzun farkına varabilirsiniz ve sonra acı verici duygunuzdan kurtulmak için ihtiyaç duyduğunuz şeyi elde edebilirsiniz. Diğer zamanlarda ‘gerçek’ duygularınız yine darmadağın olur ve size pek çok sorun çıkarır.

Eğer küçük bir çocukken çok korku yaşadıysanız, korku duyma konusunda temel bir duygu hissederek büyümüş olabilirsiniz. Kendinizi aşırı korumaya çalışabilirsiniz, böylece bir daha hiç kimse sizi incitmez. Henüz küçük bir çocukken ciddi şekilde incinmiş herkesin güvenme hissetme konusunda derin bir ihtiyacı ve sevebilecekleri, bağlantıda kalabilecekleri birine yönelik şiddetli istekleri vardır. Ve aşırı korunma size bunu sağlamaz. Güvendiğiniz birisine korktuğunuzu söyleyebilir ve ya gösterebilirsiniz. Göz ardı etmek veya saklamak yerine, korkunuzu kabullenebilir ve onu dinleyebilirsiniz. Böylece korkunuz daha yönetilebilir hale gelecektir. Kendinize şefkatle yaklaşarak ve öfkeyi olumlu şekilde ifade ederek korkuyu değiştirebilirsiniz. Diğer insanları uzaklaştırmadan , kendiniz için ayakta durabilirsiniz. Sizi incitse bile eleştiriyi kaldırabilirsiniz. Tekrar incinmekten korksanız bile riski alarak insanlarla yakınlaşabilirsiniz. Ne denli acı verici olursa olsunlar ‘gerçek’ duygularınızın farkında olduğunuzda ve onlarla başa çıkabildiğinizde daha iyi hisseder ve davranırsınız. Gerçek duygularınız, kendinizden ve diğerlerinden ihtiyaç duyduğunuz şeyi elde etmenize yardımcı olurlar böylece daha iyi hisseder ve davranırsınız. Gerçek duygularınıza güvenebilirsiniz.

Peki saplanıp kaldığınız duygularınız nasıl değişir?

Duygularınıza dikkat etmeyi öğrenirseniz,

Kendi duygularınıza karşı ilgili ve sakinseniz,

Gerçek duygularınız hakkında konuşur ve onları sergilerseniz

Farklı duygulara sahip olduğunuzu kabul etmeyi öğrenirseniz

Duygularınızı duygularla değiştirirsiniz..

Bunların hepsini yapmak, başka bir insanın empati ve desteği olduğunda çok daha kolaydır.