To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

  STRES
STRES NEDİR ?

Kendinizi bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Uykularınız huzursuz mu geçiyor? Asabi ve karamsar mı hissediyorsunuz? Küçük şeyleri unutuyor ve kendinizi kötü mü hissediyorsunuz? Telaşlanmayın hepimizin yaşadığı bir şey bu. Muhtemelen sadece yoğun stres altındasınız. Stres her zaman kötü bir şey anlamına gelmez. Aslında çeşitli durumlarda odaklanmak için ve ekstra enerji kaynağı olarak oldukça işe yarar. Mesela bir sunum yaparken ya da bir yarışmada. Fakat bu durumla çok sık yüzleşiyorsanız işte o zaman beyninizde bir takın değişiklikler olmaya başlar. Uzun süre stres altında olmak, örneğin çok çalışmak ya da evde sürekli bir tartışma ortamının olması, beynin büyüklüğünü, yapısını, fonksiyonlarını, genlerinize kadar etkiler.

STRES VE KORTİZOL

Beyniniz stres oluşturacak bir uyaranla karşılaştığında kortizol hormonu salgılanır. Kortizol hormonu vücudun anlık cevabı için önemlidir. Fakat uzun süre bu hormona maruz kalmak beyinde bazı değişikliklere neden olabilir. Beynin hafıza, öğrenme ve stres kontrolünden sorumlu olan bölgelerini etkiler. Bu nedenle stresi kontrol etme yeteneği de azalır. Kortizol hormonu aynı zamanda beyindeki korteksin küçülmesine de neden olarak konsantre olma, karar verme, muhakeme ve sosyal etkileşim gibi birçok davranışınızın da etkilenmesine neden olur. Öğrenme ve hatırlamayı daha zor hale getirir. Depresyon ve Alzheimer Hastalığına zemin hazırlayabilir.

STRES VE KORTİZOLÜN GENLERİNİZE ETKİSİ

Stresin etkisi beyninizdeki DNA yapısını bile etkileyebilir. Örneğin sıçanlarda yapılan bir araştırmada; annenin yenidoğan yavrusuna bakım miktarının kortizol reseptör sayısını arttırdığı tespit edilmiştir. Bu o yavrunun ilerleyen hayatında stresten daha az etkileneceğini gösterir. Çünkü bu reseptörler kortizolü yakalar ve stres cevabını azaltırlar. Anneleri tarafından ihmal edilen yavrular ise tüm hayatları boyunca strese çok daha duyarlı hale gelirler. Bunlar epigenetik değişikliklerdir. Yani genetik kodda doğrudan bir değişiklik olmasa bile gen ifadesi etkilenebilir. Ayrıca bu değişiklikler, bakıcı ve ihmal eden anneler yer değiştirdiğinde tam tersine dönmektedir. Araştırmanın bir başka ilginç sonucu ise tek bir anne sıçan tarafından oluşturulan epigenetik değişiklikler birçok nesil boyunca aktarılabilmektedir. Yani bu durumun sonuçları kalıtsal hale gelebilmektedir.

STRES - KORTİZOL : PEKİ YA ÇÖZÜM

Kortizolün beyninizi stresli hale getirmesini önleyecek birçok yol bulunmaktadır. Bunların en önemlileri egzersiz ve meditasyondur. Bunlar derin nefes alma, farkındalık ve çevrenize odaklanma gerektiren aktivitelerdir. Bu aktiviteler stresin azalmasını ve hipokampüsün boyutlarının artmasını sağlar. Böylece hafızanız daha kuvvetli hale gelir. Günlük hayatın baskıları altında stresiniz sizi kontrol altına almadan siz onu kontrol altına alın. Asla yenilmiş hissetmeyin.