SAĞLIK & PSİKOLOJİ

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

   DUYGULAR -1
DUYGULARINIZI BASTIRMAYIN

ONLARI BASTIRDIKÇA KONTROL EDEBİLECEĞİNİZ DUYGULARDAN, SİZİ KONTROL EDENLERE DÖNÜŞÜRLER..

Gözyaşları güçsüzlüktür, imrenme yıkıcıdır ve kızgınlık yanlıştır. Neredeyse hiçbir şey hissetmemeliyiz gibi. Bütün hayatımızı duygularımızı gizleyerek geçiriyoruz, gerçek hislerimizi saklayarak. Sonra da neden bu kadar stresli, kaygılı ve depresyonda olduğumuzu merak ediyoruz. Sadece onları serbest bıraksak ne olur? Hissettiğimiz bütün duygulara direnmeyi ve onlardan utanmayı bıraksak? Ya hissetmenin yanlış olduğu duygular aslında tamamen doğalsa?

5 tane doğal duygu var ve onları anlamak için bir haritaya ihtiyacımız var.

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

   DUYGULAR -2
DUYGULAR NEDİR VE NASIL İŞLER?

Duygular çoğu kez korkulan ve kaçınılan şeylerdir çünkü onlar acı vericidirler.. Öyleyse neden duygulara odaklanıyoruz?

Çünkü duygular size önemli bilgiler sağlarlar. Ve işlerin yolunda gidip gitmediğini söylerler. Önemli durumlar karşısında etkili ve otomatik tepkiler vermenizi sağlayarak sizin hayatta kalmanıza yardım ederler. Diğer insanlarla, hayatın beklentileri ve zorunlulukları ile ilişki kurmanıza yardım eder. Duygular neye ihtiyacınız olduğunu size söylerler…

Neye ihtiyacınız olduğunu bildiğinizde, bu ihtiyaçları karşılamak için gereken adımları atabilirsiniz. Duygular aynı zamanda sizin ne hissettiğinizi de iletirler.

Duygusal tepkilerinizi edindiğiniz deneyimler yoluyla öğrendiniz. Tüm olumsuz deneyimleriniz içinizde büyük, karanlık ve korkutucu bir duyguya dönüşebilir,karanlık gölgeniz.. Bu tepkilerinizin çoğunu çok uzun zaman önce öğrendiniz. Bu yüzden karanlık gölgeniz bazen geçmişte sizi inciten bir kişiye benzeyecektir. Ancak duygusal tepkileriniz ve deneyimleriniz her an değişebilir ve farklılaşabilir.

Ama nasıl?

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

        STRES
STRES NEDİR ?

Kendinizi bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Uykularınız huzursuz mu geçiyor? Asabi ve karamsar mı hissediyorsunuz? Küçük şeyleri unutuyor ve kendinizi kötü mü hissediyorsunuz? Telaşlanmayın hepimizin yaşadığı bir şey bu. Muhtemelen sadece yoğun stres altındasınız. Stres her zaman kötü bir şey anlamına gelmez. Aslında çeşitli durumlarda odaklanmak için ve ekstra enerji kaynağı olarak oldukça işe yarar. Mesela bir sunum yaparken ya da bir yarışmada. Fakat bu durumla çok sık yüzleşiyorsanız işte o zaman beyninizde bir takın değişiklikler olmaya başlar. Uzun süre stres altında olmak, örneğin çok çalışmak ya da evde sürekli bir tartışma ortamının olması, beynin büyüklüğünü, yapısını, fonksiyonlarını, genlerinize kadar etkiler.